Paylaşmak ister misiniz?

Aile sağlığı merkezimizde Doktor tarafından yazılmış ve düzenli veya bir süreliğine kullanmanız gereken iğne enjeksiyonu, ile halen devam eden tedavinize ait yara pansumanları da ücretsiz olarak yapılmaktadır. Enjeksiyon esnasında reçete gösterilmesi zorunludur. Muayene esnasında doktorunuzun veriği iğnelere ail reçetenizi mutlaka yanınızda getirmeniz gerekmektedir.Pansuman yaparken Antisepsi ve asepsiye (mikropsuzlaştırma ve temizliğe) dikkat edilir. Steril pansuman aletleri, yara dışında hiçbir yere dokundurulmaz.

Pansuman ile mikroplar hiçbir zaman tam olarak yok edilemediğinden, yeniden çoğalmalarını önlemek ve katılan ilaçları tazelemek için pansuman belirli aralıklarla değiştirilir.

Açık yaralarda, ölü dokular temizlendikten sonra ilk pansuman yapılır. Tuzlu su serumu, ki ona serum fizyolojik denir ve soluheks denilen antiseptik madde köpürtülerek yara iyice yıkanır. Sonra tekrar serum fizyolojikle yıkama yapılır. Bunlar dokuyu tahriş etmez ve yeni ölü dokular ortaya çıkarmazlar. Bunlar yoksa yara yine bir başka antiseptik olan savlon ile yıkanır. Daha sonra yaranın özelliğine göre antibiyotikli veya başka merhem ve pomatlar tatbik edilir. Sonra yara PAD (pansuman kapayıcı pamuk ve onu saran gazlı bez) ile örtülüp üzeri filasterle yapıştırılır veya sargı beziyle sarılır.